Historie

Historie Vily

Okouzlující výhled z Hořiček do krajiny i na pohoří Orlických hor je dobře znám. Snad právě toto krásné prostředí i pohostinnost zdejších lidí přiměly přednostu Ministerstva spravedlnosti zakoupit pole od p. Hůlka a postavit si zde rodinnou vilu ke svornému obývání všech členů početné rodiny. Vila byla navržena arch. Jarolímkem ze Dvora Králové n. Labem a postavena v letech 1930-1931.

JUDr. Emerich Polák se narodil v roce 1866 v Lomnici nad Popelkou. Po studiu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy ve Vídni. Po převratu roku 1918 jako státní tajemník a později přednosta Nejvyššího soudu v Praze budoval justiční správu tehdejšího Československa.

Jak z Vídně, tak z Prahy jezdíval každý rok v době letních prázdnin s celou rodinou na Hořičky. A právě v této vile trávil každoročně celé léto.

Měl tři syny a jednu dceru. Nejznámější je jeho nejstarší syn profesor chirurgie MUDr. Emerich Polák, DrSc., který proslul operacemi štítné žlázy, operacemi v dutině břišní a hrudní.

Vila byla navržena arch. Jarolímkem a postavena v letech 1930-1931

V roce 2009 byla Vila zrekonstruována na penzion s ubytovací kapacitou šesti dvoulůžkových pokojů. Polovina pokojů je vybavena původním starožitným nábytkem pro zachování charakteru prvorepublikové vily. Zároveň byla Vila rozšířena o restauraci s kapacitou 50 míst  odkud je za  příznivého počasí výhled do kouzelné okolní krajiny.

Babička

Obraz z venkovského života, který byl ovlivněn vlastními prožitky Boženy  Němcové. Odehrával se za doby kněžny Zaháňské (za vlády Josefa II.) v podhůří Krkonoš, blízko Hořiček. Žvotní předlohou se jí stala vlastní babička – Magdalena Novotná, která byla zidealizovaná. Baladu, dílo s pochmurným dějem a většinou i s tragickým koncem, které paří do tvorby romantizmu, najdeme v Babičce hlavně v podobě lidového vyprávění – např. strašidelná povídka o šílené Viktorce.

Část děje se odehrává právě na Barunčině vyhlídce, která je součástí resortu Vila BARBORA.

Němcová Božena (04.02.1820 - 21.01.1862)

Božena Němcová se narodila ve Vídni jako dcera panského kočího a české služky. Dětství prožila převážně v Ratibořicích u České Skalice. Její otec v letních měsících pracoval na ratibořickém zámku vévodkyně Zaháňské (na zimu s ní odjížděl do Vídně).

Už jako sedmnáctiletou ji rodiče provdali za úředníka finanční stráže Josefa Němce, manželství však nebylo šťastné. Hmotná situace rodiny a vztahy mezi manžely se však dále zhoršovaly. K problémům se přidala spisovatelčina nemoc a dovršením neštěstí byla smrt milovaného syna Hynka. Němcová, tehdy pod stálým dohledem tajné policie, byla často nucena doprošovat se pomoci u přátel, mnozí se ale od ní odvrátili. V této době vzniká její nejvýznamnější a nejrozsáhlejší dílo - Babička. Ani její vydání neznamenalo obrat v autorčiných osudech. Zemřela zcela vyčerpaná roku 1862.

Oslavy, večírky, firemní akce ve Vile BARBORA

Sháníte klidné místo pro uspořádání oslavy narozenin v kruhu Vašich nejbližších? Nebo si naopak chcete pořádně užít večírek pro 40 lidí? S obojím Vám rádi pomůžeme.

Vzhledem k možnosti ubytování 18 hostů se náš penzion výborně hodí i pro konání menších firemních školení a konferencí. Ozvěte se nám pro bližší informace.

 
Načítání ...